Skip to main content
Arama Motoru Nedir Nasl Çalışır SEO Dersleri

Arama Motoru Nedir, Nasıl Çalışır? SEO Dersleri

Arama motorlarının 2 temel fonksiyonu vardır, bunlardan biri tarama (crawling) diğeri ise veri tabanlarına ekleme (indexing). Bu iki fonksiyon sayesinde kullanıcılarının gerçekleştirdikleri aramalara en uygun cevapları veren web sitelerini bir liste halinde sıralayabiliyor.

Linkler

İnternet dünyasının büyük bir şehirde yer alan bir metro hattı olduğunu hayal edin. Bu metro hattındaki her bir durak tamamen orjinal bir web sitesi, bir resim, bir video kısaca bir dosyadır.
Arama motorları her bir durağı doğru bir şekilde taramak ve ne olduğunu anlamak için bir haritaya ihityaç duyar. Bunun için en iyi harita internet ortamındaki linklerdir.

Link Yapısı

İnternet dünyasındaki tüm link yapısı arama motoru robotlarına bir birlerine bağlı tüm dosyalara erişmesini sağlamaktadır. Arama motorları bu dosyaları sayfaları bulduğunda kendine özgü bir filtreden geçirerek arama sonuçlarında gösterilmek üzere dev veri tabanlarına ekler.

Aramalar

Arama sonuçlarını sadece sunmak yeterli değildir, bunları en ilgili olanları en üstte ve çok hızlı olacak şekilde sunmalıdır. Örneğin google siz daha aradığınız kelimeyi yazarken sonuçları listelemeye başlamaktadır. Bunun çok basit olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Arama motorları milyonlarca sayanın yer aldığı internet denizinde bunları yapabilmek için dünyanın dört bir yanında devasa veri merkezleri bulundurmaktadır.

Bu devasa veri merkezleri arama motorlarının kullanıcılarına en fazla 1 – 2 saniye içerisinde aradığını verebilmektedir. Bugün sadece Google üzerinden dünyada 3.5 milyar arama gerçekleştirilmektedir. İnsanların veriye çok hızlı bir şekilde ulaşmaya alıştığı günümüzde, arama sonucu getirmede çok kısa bir gecikme dahi arama motorunun kullanıcılarını yani müşterilerini mutsuz etmesine hatta kaybetmesine yol açabilir.

Aramalara Cevap Vermek

Arama motorları aslında birer cevap makinalarıdır. Bir kullanıcı arama yaptığında bir sorununa yada sorusuna cevap aramaktadır. Arama motoru ise bu soruyu cevaplayabilmek için öncelikle veri tabanındaki milyarlarca veriyi tarayarak cevapları bulur ardından bunları ilgi durumuna ve popülerliğine göre bir sıraya sokar. İşte burada devreye SEO girer yani arama motoru optimizasyonu. Daha iyi SEO çalışması yapanlar daha yüksek sıralarda yer bulur diğerleri ise

Arama motorları ilgi durumu ve popülerliği nasıl ölçer

Arama terimi ilgisi arama motorlarının en doğru kelimeleri içeren sayfaları bulmak için verdiği mücadelelerden en önemlisidir. Arama motorlarının ilk versiyonlarında bu tür konular arama sonuçlarında birer kriter olmaktan çok uzaktı.

İnternet dünyasının gelişmesi ve akıllı mühendislerin ve yazılımcıların uzun uğraşları sayesinde arama motorları git gide daha çok gelişti. Bugün arama motorları arama sonuçlarını sıralarken yüzlerce faktörü göz önünde bulunduruyor . İşte bu durum SEO terimini dünyamıza sokmuş ve webmasterlar ve marketing uzmanlarının önemli bir zaman harcamasına yol açmıştır.

SEO derslerinde arama terimi ilgisi ve popülerlik konularını daha derin düzeyde irdeleyeceğiz. Bir kaç kelime ile özetlemek gerekirse arama motorları için eğer bir web site blog yada web sayfası daha popüler ise daha değerli içerik barındırmaktadır. Arama motorlarının bu yaklaşımı kullanıcıların arama sonuçları karşısında memnuniyeti göz önüne alındığında geçerliliğini kanıtlamıştır.

Popülerlik ve arama terimi ilgi durumu arama motorlarının yazılımları sayesinde otomatik olarak analiz edilerek belirlenmektedir. Veri tabanlarına ekledikleri her bir içerik için manuel bir işlem gerçekleştirmezler. Mühendisler ve yazılımcılar geliştirdikleri teknolojiler ışığında çeşitli matetiksel hesaplamalar ve algoritmaları kullanır ve en popüler, en ilgili içeriği bulmaya çalışırlar.

Bu algoritmalara girdi olarak sayılabilecek sayısız değişken vardır. SEO jargonunda bunlara “sıralama faktörleri” (ranking faktors) adı verilmektedir. Sıramala faktörleri de SEO desleri kapsamında detaylı bir şekilde irdelenerek ayrı bir başlık olarak ele alınmaktadır.

Arama sonuçlarında nasıl üst sıralara çıkabilirsiniz?

Arama motorlarının bu karmaşık algoritmalarını bire bir çözmek tabiki mümkün değil ayrıca arama motorları da sıralama faktörleri hakkında çok fazla bilgi paylaşmıyor. Yinede webmasterlar ve marketing uzmanları uzun çalışmaların ardından bu faktörlerin büyük bir kısmını çözebiliyor.
Yazımızın devamında çözümlenebilmiş faktörlerden ve SEO çalışmalarınıza kesinlikle dahil etmeniz gereken unsurlardan bahsedeceğim.

Google webmaster rehberi

Google arama sonuçlarında üst sıralarda yeralmak isteyen webmasterlara, blog ve internet sitesi sahiplerine aşağıdaki önerilerde bulunuyor.

 • İçeriğinizi arama motorları için değil, kullanıcılar için hazırlayın.
 • Kullanıcılarınızı yanıltmayın, arama motorlarında faklı sonuçlar gösterip, sayfanızda farklı bir içerik göstermeyin. SEO jargonunda “gizleme” (cloaking) olarak bilinen sayfalarda arama motorlarını yada kullanıcıları yanıltacak gizli bölümler eklemeyin.
 • Web sitenizin yapısı hem arama motorları hem de kullanıcılar için açık ve anlaşılır olmalı. Hiyerarşik bir düzen içinde olmalı. Web sitenizdeki her bir sayfa en azından bir bağlantı ile erişilebilir olmalı.
 • Faydalı ve zengin içerikler oluşturun, kesinlikle kopya içerik kullanmayın. İçeriğinizi yayınlamadan önce SEO Araçlarından Kopya İçerik Kontrolü yapmanızı şiddetle öneririm.
 • Web sayfalarınızın başlıklarının bölümlerinin içerisinde olduğundan emin olun. Sayfalarınızı SEO araçlarından Meta Tag Analizi yaparak metaların doğru bir şekilde tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol edebilirsiniz. Özellikle resimlerinize ALT bilgilerini ekleyin.
 • Açıklayıcı anahtar kelimeler kullanın, ayrıca hedeflediğiniz anahtar kelimenin URL içerisinde bulunmasına özen gösterin. Arama teriminin URL içerisinde yer alması sıralama faktörlerinin içerisinde önemli unsurlardan birisidir.
 • Aynı içeriğe ulaşmak için tek URL olmalı, farklı URL ile aynı içeriği sunuyosanız bu kopya içerik olarak algılanacaktır. 301 yönlendirme (redirect) kullanmamaya özen gösterin.

Google webmaster araçlarında daha fazlasını bulabilirsiniz.

Bing Webmaster Rehberi

Bing arama motorunun sahibi çok yakından tanıdığımız Microft’tur. Microsoft mühendislerinin bing arama motorunda yüksek sıralarda yer bulmanız için önerileri aşağıdaki gibidir.

 • Dinamik URL kullanmak yerine temiz ve anahtar kelime yönünden zengin bir URL yapısına sahip olun.
 • Sayfalarınızda bulunan içeriğin “flash player”, “Ajax” yada “Java Script” lerin içerisine yerleştirilmediğinden emin olun.
 • Sayfalarınızda medya yani resim, video, ses dosyaları gibi içerikler bulunuyorsa arama motoru robotlarının taramasına izin verdiğinizden emin olun.
 • İçeriğin anahtar kelimeler açısından zengin olmasına özen gösterin. Kullanıcıların sunduğunuz içeriği nasıl kelimelerle arayacağını düşünüyorsanız bu kelimeleri kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Düzenli olarak yeni içerik üretin.
 • Bing arama motorunun indexlemesini istediğiniz yazı türündeki içeriğinizi resim dosyalarının içerisine yerleştirmeyin. Resimlerdeki yazılar indexlenemez.

Bing Webmaster araçları ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler Bing arama motoru ile ilgili tüm bilgilere buradan erişebilir. (Sayfa eğer İngilizce açılıyorsa sol alt köşede “translate” bölümüne tıklayıp Türkçeye çevirebilirsiniz)

Arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak günümüz teknolojisinde dahi o kadar kolay değildir. Yeterince araştırma yapılırsa temel faktörleri belirleyebilir ve arama motorlarının seveceği ve üst sıralara yerleştireceği bir web sitesi yada blog açabilirsiniz.

SEO derslerinden arama motorlarının nasıl çalıştığı hakkında temel bilgiler sağladığımız yazımıza eklemek istediklerinizi yorum yazarak bizlerle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.