Skip to main content
SEO Nedir SEO Dersleri Giris

SEO Nedir, Ne İşe Yarar?

SEO nedir, ne işe yarar sorusuna cevap arayacağımız bu yazıda SEO nasıl yapılır detaylıca anlatılmaktadır. Öncelikle Google SEO nasıl yapılır bunu anlatarak diğer tüm arama motorları için web sitenizi optimize edeceğiz.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda yeni misiniz? SEO nedir bilmiyor musunuz? Yada var olan SEO bilginizi tazelemek, eksiklerinizi gidermek mi istiyorsunuz? SEO konusunun ayrıntılı bir şekilde irdelediğimiz SEO dersleri tam size göre.

Wanaliz blog’da yayınlanacak Türkiye’nin en ayrıntılı SEO Dersleri çalışmasını takip edin.

Wanaliz SEO dersleri sayesinde SEO konusunda bir uzman olacaksınız. Web site yada bloğunuzu geliştirmek, web site trafiğinizi arttırmak için yapmanız gerekenleri en basit şekliyle profosyonel düzeyinde öğreneceksiniz.

SEO Nedir?

SEO açılımı “Search Engine Optimization” yani Arama Motoru Optimizyonu demektir. Webmaster dünyasında web siteleri ile ilgli teknik bir konu olarak nitelendirilse de, aslında büyük oranda Pazarlama (Marketing) alanına giren bir konudur.

İnternet dünyasının gelişmesiyle birlikte, insanların aradıklarını bulması için ortaya arama motorları çıkmıştır. En eski olmasada bugün en bilinen arama motoru Google’dır. Bunu Yahoo, Bing ve bunların arasına son katılan Yandex takip ediyor.

En basit anlatımıyla SEO nedir sorusunun cevabı, bu arama motorlarında organik olarak yani her hangi bir ücret ödemeden görünürlülüğü arttırma çalışmalarının tamamı olarak verilebilir.

SEO çalışmaları, arama sonuçlarındaki sıralamanızı yükseltir, görünürlüğü ve bilirnirliği arttırırken en nihayetinde web sitenizin trafiğini arttırır.

SEO çalışmalarının hem teknik hem de yaratıcılık gerektiren pek çok farklı tarafı vardır, sayfanızda ki anahtar kelimelerden tutunda, web sitenize “backlink” lere kadar uzanmaktadır.

Temel olarak web site içi ve web site dışı olarak ikiye ayrılan SEO çalışmalarında sitenizi arama motorlarının anlayabileceği şekilde tasarlamak web site içi SEO çalışmalarında yapılması gereken ilk adımdır.

Bu noktada söylemem gereken pek çok web sitesi SEO çalışmaları yaparken kullanıcı faktörünü göz ardı ederek sadece arama motorlarına yönelik tasarımlara ve çalışmalara odaklanmaktadır.
Burada unutulmaması gereken arama motorları kullanıcıların web sitenize ulaşması için birer araçtır. Arama motoru yaptığınız pek çok SEO çalışması sonucunda web sitenizi birinci sırada çıkarabilir, ancak kullanıcı web sitenize geldiğinde onu memnun edecek içerik sunamıyorsanız, web sitenizi terk edecektir.

Bu da uzun vadede arama sonuçlarında sıralamanızın düşmesine yol açacaktır.

Dolayısıyla SEO çalışmalarınızı yaparken hiç bir zaman insan faktörünü göz ardı etmeyin.

SEO konusuna giriş niteliğinde olan bu yazımız, SEO derslerine giriş niteliğinde ve size SEO konusunda uzmanlık kazandırmayı ve web sitenizin trafiğini arttırmaya yardımcı olacaktır.

SEO Ne İşe Yarar?

Web sitenizin neden SEO çalışmasına ihtiyacı vardır? SEO ne işe yarar hakkında yazımın başında bahsettiğim gibi, web sitenize gelen ziyaretçilerin büyük bir bölümü Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorları vasıtasıyla size ulaşmaktadır.

Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte, web sitenizin konusuna da bağlı olmakla birlikte önemli trafik kaynaklarından biri olabilir. Burada söylemek istediğim sosyal medyada yapılan paylaşımlara tıklanarak web sitenizi ziyaret edenlerdir.

Örneğin Türkiyenin en hızlı yükselen web sitelerinden biri olan onedio’nun bugünkü alexa verilerine göre  toplam trafiğinin % 23’ünü facebook aracılığla elde ediyor. Twitter ve youtube’da bunlara dahil edersek yaklaşık ziyaretçilerin %32’si sosyal medyadan geliyor.

Kaynak / Ziyaretçi Yüzdesi
1. facebook.com %23.2
2. google.com.tr %17.1
4. youtube.com %5.9
2. google.com %3.8
5. twitter.com %2.5

Onedio gibi sosyal medyadan trafik sağlıyor olsanız dahi önceliğiniz arama motorları olmalıdır. Bu durum web siteniz ürün yada hizmet satıyor olsa da, blog gibi içerik yada bilgi sunuyor olsa da geçerlidir. Çünkü insanlar bir web sitesinin adresini bilse dahi bunu arama motoruna yazma eğilimdedir.

Arama motorlarının hedefi kullanıcıları yani müşterilerine aradığını sunmaktır.
Eğer insanların aradığını en iyi şekilde sunan sizseniz, arama sonuçlarından en üst sıralarda sizi gösterecektir.

Bunu yapabilmek için arama motorları her geçen gün sistemlerini yenilemektedir. Ancak yinede web site sahipleri yada web tasarımcılarının yardımına ihtiyacı vardır.

Bir web site sahibi olarak sizin göreviniz, arama motoruna belirli bir arama terimi için en iyi içeriğin sizde olduğunu göstermektir. Eğer arama motoru sizin sunduğunuz içeriğe ulaşamıyor, kendi veritabanına ekleyemiyorsa insanlar web sitenize ulaşamaz ve çok kaliteli bir içeriğe sahip olsanız da bunları trafiğe ve sonunda paraya dönüştüremezsiniz.

Arama motorlarının içeriğinizi en iyi şekilde veritabanlarına nasıl eklettireceğinizi diğer yazılarımızda detaylıca anlatacağız.

Arama Terimi – Anahtar kelime nedir?

Arama terimleri insanların bir şey aramak istediğinde google, yahoo, bing, yandex gibi arama motorlarında o küçük kutucuğa yazdıkları kelimelerdir. Bu kelimelerin SEO açısından önemi inanılmaz büyüktür ve SEO nedir sorusunun en önemli unsurudur.

Arama terimindeki bir harf dahil sizin arama sonuçlarındaki sıralamanızı değiştirmektedir. Bu yüzden SEO nedire cevap ararken arama terimlerini de bu giriş yazımda ayrıca ele almanın daha doğru olduğunu düşündüm.

Web siteniz her ne konuda yada alanda olursa olsun, içeriğin, içeriğin başlığı, resimlerin yani o sayfada bulunan her unsurun insanların bu içeriği nasıl arayacağını düşünerek hazırlanması SEO anlamında çok önemli bir faktördür.

Örneğin SEO konusundan bir blog sahibisiniz ve google’a web sitenizi eklemek ile ilgili bir yazı kaleme alıyorsunuz. Bu yazıya nasıl bir başlık seçersiniz?

  • Google site eklemek
  • Google’a web site eklemek
  • Google web site haritası eklemek
  • Site eklemek
  • Web site eklemek
  • Arama motorlarına site eklemek

Bu başlıkların her biri arama sonuçlarındaki sıranız farklı olabilir. Sizin yapmanız gereken içerik ile ilgili en doğru anahtar kelimeli belirleyerek buna uygun bir başlık seçmek olacaktır. Tabi burada daha önce bahsettiğim gibi sadece arama motorunu düşünerek değil o içeriği arayan insanları da düşünmeniz gerekir. Yüzlerce arama sonucu içerisinde içeriğinizin başlığı insanları tıklamaya itmelidir.

Arama terimleri yada anahtar kelimeler o kadar önemlidir ki web sitenizin yada işletmenizin kaderini belirleyebilir. Anahtar kelimeleri belirlemek için Wanaliz SEO araçlarından Anahtar Kelime Öneri aracını kullanarak doğru anahtar kelimeleri belirleyebilirsiniz.

Arama sonuçlarında elde ettiğiniz yüksek sıralamalara bir yatırım gözüyle bakabilirsiniz. Arama terimleri ile ilgili yapacağınız SEO çalışmaları size pek çok pazarlama çalışmasıyla elde edemeyeceğiniz marka bilinirliği ve bununla birlikte iyi bir kazanç sağlayacaktır.

Arama terimleri ve anahtar kelimeler ile ilgili detaylar da Wanaliz SEO dersleri içerisinde yer alacak önemli konulardan biridir.

Arama motorları SEO çalışması yapmadan web sitemi göstermez mi?

Daha önce söylediğim gibi arama motorları git gide gelişiyor ama yinede web sitelerini veritabanlarına eklemek için yardıma ihtiyaçları var. Bu yüzden SEO nedir nasıl yapılır bilmeniz gerekmektedir.

Yapacağınız SEO çalışmaları sayesinde arama motorlarına yol göstermiş ve web sitenizin yapısını içeriğini anlatmış olacaksınız.

Tam bu noktada belirtmek gerekirse, arama motorlarına yardım etmeniz gerekiyor ancak onları yanlış yönlendirmeye yani aldatmaya çalışırsanız, emin olun bu konuda çok akıllılar.

SEO teknikleri ve yöntemleri nelerdir?

SEO derslerinde ele alacağımız SEO tekniklerini altında toplayan iki ana yöntem vardır. SEO nedir dediğinizde ilk bilmeniz gereken yöntemlerden birincisi Beyaz Şapka SEO Teknikleri (White Hat SEO) diğeri Siyah Şapka SEO Teknikleri (Black Hat SEO).

Adlarından da anlaşılacağı gibi Beyaz şapka ile olması gerektiği gibi etik, kurallara uygun olarak yapılabilen SEO çalışmalarını gerçekleştirirsiniz.

Diğer taraftan siyah şapka da ise arama motorları kandırarak aslında haketmediğiniz sonuçlara ulaşmaya çalışırsınız.

Özellikle, en iyi arama motoru olan Google son yaptığı güncelleme de Panda adını verdiği sisteme geçti. Sevgili Google Panda hayata geçirildiğinde siyah şapka SEO çalışmaları yapmış ve yüksek trafik elde eden pek çok siteye cezasını kesmiş, arama sonuçlarından çıkarmıştır.

Bu yüzden web sitenize içerik yüklemeden önce içeriğin orjinal olup olmadığını denetlemeniz faydalı olacaktır. Bunun için Wanaliz SEO araçlarında Kopya İçerik Kontrolü yapabilirsiniz.

Google Panda sayesinde iflas eden pek çok web sitesi bulunmaktadır.
Örneğin çok bilinen hazır içerik sunan web siteleri vardı. İstediğiniz herhangi bir konuda güzel bir yazıyı parasını ödeyerek satın alıyor ve web sitenizde yayınlayabiliyordunuz.

Bu web sitelerinin veri tabanları o kadar büyüktüki her hangi bir arama terimi için mutlaka arama sonuçlarında yer alabiliyorlardı. Şimdi bunların hiç birisinden eser yok, neredeyse tümünün içeriği arama sonuçlarından çıkarıldı.

Dolayısıyla Panda’yı kızdırmayın! Diğer arama motorları henüz bu kadar akıllı değil ancak arama motoru alanında yaklaşık %70 büyüklüğe sahip olan Google’ın web sitenizi yasaklamasını istemezsiniz.

SEO çalışmalarınız arama motorunun arama sonuçlarında ki sıranızı belirlemesine de yardımcı olacaktır. İnsanlar arama sonuçlarında sizin web sitenizi seçtiğinde ve web sitenizde aradığını bulduğunda sıralamanız yükselecektir.

Arama motoru insanların aradığını bulduğunu nerden bilecek diye sorabilirsiniz. Söylediğim gibi arama motorları çok akıllıdır.

Örneğin bir kullanıcı kırmızı ayakkabı modelleri arıyor ve arama kutucuğuna aynen bu şekilde yazı “kırmızı ayakkabı modelleri”. Bu kullanıcının ne aradığı belli. Varsayalım sizin de web sitenizde başlığı “Bu yılın popüler kırmızı ayakkabı modelleri” olan bir içeriğiniz var. Bu kullanıcı arama sonuçlarında bu sayfanıza tıkladı ve web sitenize geldi. Eğer siz bu sayfada atıyorum mavi ayakkabı modelleri yada terlik modelleri gösterirseniz, bu kullanıcı web sitenizde aradığını bulamayacak ve arama yapmaya geri dönecektir.

İşte tam bu noktada arama motoru müşterisini memnun edemeyerek onu geri gönderdiğinizi anlıyor ve “Evet bu web sayfası kırmızı ayakkabı modelleri arayanları memnun etmiyor” diyerek sayfanızı daha gerilerde listelemeye başlıyor. Eğer bu durum daha sık yaşanırsa sayfanızı tamamen arama sonuçlarından çıkarıyor.

Kısaca söylemek gerekirse SEO çalışması yaparak belki arama motorlarını yanıltabilirsiniz ancak insanları kandıramazsınız. SEO çalışması kaliteli bir içeriğin hakettiği yeri bulmasına yardımcı olur. Aynı şekilde kalitesiz bir içerikte eninde sonunda hakettiği yeri bulur.

SEO çalışmaları ve rekabet

Kaliteli içerik artı iyi bir SEO çalışması web sitenizin başarısındaki en önemli kriterlerdir. Özellikle rekabetin yüksek olduğu alanlarda arama sonuçlarında yer bulmak gerçekten çok zordur. Bu yüzden SEO nedir ne işe yarar çok iyi bilmeniz gerekir.

Örneğin moda sektörü en yüksek rekabetin yaşandığı sektörlerin başında gelir. Eğer moda alanında bir web siteniz varsa çok çalışmanız gerekir.

Öyle web siteleri vardır ki belli alanlardaki arama terimlerini yani anahtar kelimeleri domine eder. Bu konuda nasıl bir arama yaparsanız yapın en üst sıralarda aynı web sitesi ile karşılaşırsınız.

Bunun nedeni arama motorlarının bahsettiğim gibi bazı web sitelerini belli alanlarda otorite kabul etmesinden kaynaklanıyor. Az önce verdiğim bir örnekte kırmızı ayakkabı modelleri arayan kullanıcıya istediğini verir hatta daha fazlasını sunarak onu web sitenizde tutabilirseniz, arama motoru onun sevgili müşterisini memnun ettiğinizi anlar.

Bu noktada web site içeriğinizin anahtar kelime yoğunluğu üst sıralarda yer almak için önemli bir kriterdir. Wanaliz SEO araçlarından her hangi bir sayfanızın Anahtar Kelime Yoğunluğunu ölçebilirsiniz.

Sizi bu arama teriminde otorite kabul eder. “kırmızı ayakkabı modelleri” arama terimi için arama sonuçlarında birinci sıra yani tahta oturtur. Daha da ileri gider “kırmızı ayakkabı” arama teriminde de size üst sıralarda yer verir. Eğer içeriğinizin kalitesini yükseltir, SEO çalışmalarınızı sürdürürseniz, belki bir gün “ayakkabı” arama teriminde üst sıralara yükselme fırsatı bulabilirsiniz.

Kısaca içerisinde bulunduğunuz sektör her ne kadar yüksek rekabet içerse de tutkulu, kaliteli, bilinçli bir çalışma ile kendinize yer bulabilirsiniz. SEO nedir nasıl yapılır hakkında bilgi sahibi olmak sizi bir kaç adım öne çıkarır.

SEO çalışmalarını kendiniz yapabilirmisiniz?

Tabii ki yapabilirsiniz! Wanaliz’de yayınlanan SEO derslerinin temel amacı da budur. Ayrıca yaklaşık 50 farklı aracın yer aldığı Wanaliz SEO Araçlarını kullanarak web sitenizi geliştirebilirsiniz.

Örneğin yemek tarifleri bloğu olan bir ev hanımının SEO çalışmalarını kendisi yapabilecek düzeyde bilgi vermeye çalışıyoruz. Örneğin blog yazı türlerini irdelediğimiz En çok tıklanan blog yazı türleri blog yazarları için önemli bir kaynaktır.

Diğer taraftan SEO bilindiği kadar zor, ve ürkütücü değildir. SEO nedir, ne işe yarar, SEO nasıl yapılır konusunda bu ve bunun gibi bilgi içeren yazılar intenette mevcuttur. Derin bir bilgi olmasa da temel düzeyde bilgiye sahip olabilirsiniz.

İnternetten yada kitaplardan edineceğiniz bu bilgileri harmanlayarak ve uygulayarak başarılı olabilirsiniz.

Anlaması ve doğru bir şekilde uygulaması biraz zaman alabilir. Ancak sonunda temel düzeyde SEO çalışması dahi yapsanız arama motorları bunu farkedecek ve web sitenize daha yüksek sıralarda yer verecektir.
Elbette yeterli kaynağa sahipseniz, Türkiye’de çok kaliteli SEO hizmeti veren firmalar ve uzmanlar vardır. Bunlardan kolaylıkla hizmet alabilirsiniz.

Örneğin küçük veya orta ölçekli bir işletme sahibiyseniz web sitenizin karçaşıklığına da bağlı olarak SEO hizmeti almak sizin için faydalı olabilir. Profosyonel SEO çalışmalarının daha kısa süreli sonuçlar getirdiği bilinmektedir.

Ayrıca bu hizmet karşılığında harcadığınız parayı maliyetlerinize kolayca ekleyebilirsiniz.

Diğer taraftan bireysel olarak web siteleri ile ilgileniyorsanız yada bir blog sahibiyseniz, sizin için SEO çalışmalarını bireysel olarak sürdürmeniz daha faydalı olacaktır. Bununla birlikte SEO Hocası gibi sitelerden SEO hizmeti alabilirsiniz.

Bireysel SEO çalışmaları için ne kadar araştırma yapmak gerekir?

Eğer temel düzeyde SEO bilginiz varsa Wanaliz’deki bu SEO dersleri serisini okumak sizi bir uzman seviyesine getirecektir. SEO derslerini herkesin anlayacağı dilde hazırlamaya çalışıyoruz, dolayısıyla her bir yazı sizin için anlaşılabilir ve asit olacak, kolayca uygulayabileceksiniz.

SEO konuna giriş niteliğinde olan bu yazımız eğer kafanızı karıştırdıysa merak etmeyin, SEO dersleri ile yardımıza koşacağız.

Son söz

Wanaliz Türkiye’deki web sitelerinin bir yandan SEO çalışmaları ile, bir yandan da pazarlama çalışmaları ile kalitesini yükseltmeyi kendine görev edinmiştir. Dolayısıyla SEO nasıl yapılır öğrenmek isteyenlere ve webmaster’lara kaynak oluşturabilecek pek çok yazı ve SEO aracını Wanaliz’de bulabilirsiniz.

Yazımız hakkındaki görüşlerinizi, önerilerinizi ve eklemek yada eklenmesini istediklerinizi yorum yazarak paylaşabilirsiniz.