Skip to main content
twitterin gercek kurulus hikayesi

Twitter’ın Gerçek Kuruluş Hikayesi

Twitter’ın nasıl kurulduğu ile ilgili twitter’ın resmi kanallarından farklı bir hikaye anlatılıyor. İşte size araştırmalarıma dayanarak Twitter’ın gerçekte nasıl ortaya çıktığının hikayesi.

Twitter’ın şu andaki yatırımcıları her hangi bir skandala yol açmaması için twitter’ın resmi hikayesinde kuruluşta yani twitter’ın ortaya çıkışında emeği geçen diğer isimlerden pek bahsetmemektedir.

Twitter’ın nasıl kurulduğu ile ilgili resmi hikaye şöyledir;

Eski bir Google çalışanı olan Evan Williams “Odeo” adında bir podcast platformu oluşturmak için bir kaç yatırımcıdan aldığı destekle bir şirket kuruyor. Odeo çalışmalarında Evan Williams arkadaşı ve eski bir Google çalışanı olan Biz Stone’a kendisiyle çalışması için teklifte bulunuyor.

Evan Williams
Evan Williams

Tam bu sıralarda Apple iTunes’u piyasaya sürüyor ve Evan Williams ve Biz Stone’un Odeo’su daha ortaya çıkmadan dev bir rakiple karşı karşıya kalıyor. Sonunda Odeo projesi rafa kaldırılıyor ardından Evan Williams, Biz Stone ve Odeo projesinde çalışan yazılımcı Jack Dorsey Twitter fikri ile yola devam ediyor. Ancak Odeo’nun o zamanki yatırımcıları Twitter fikrini beğenmiyor ve bunun üzerine Evan Williams Odeo hisselerinin tümünü satın alıyor ve böylece bugün bildiğimiz Twitter, Odeo çatısı altında ortaya çıkmaya başlıyor.

Biz Stone
Biz Stone

Odeo’nun ilk yatırımcıları ve çalışanları ile yapılan röportajlarda Odeo’yu kendi apartman dairesinde ortaya çıkaran bir girişimci Noah Glass olduğundan bahsediliyor. Twitter’ın gerçek hikayesi ise onunla başlıyor.
Odeo’nun ilk çalışanlarından Ray McClure, Noah Glass’ın 2005 yılında ortaya çıkardığı fikri anlatıyor.

Telefonunuzdan bir numarayı arıyorsunuz ve mesajınızı kaydediyorsunuz, bu mesaj MP3 formatına dönüştürülerek sunucuya kaydediliyor. İşte bu teknoloji daha sonra Odeo’ya dönüşüyor.

Odeo logo

O zamanlar Noah Glass Odeo fikrine yatırımcı ararken yolu eski Google çalışanı ve Blogger’ı Google’a yeni satmış olan Evan Williams ile kesişiyor. Blogger satışından yüklü bir para alan Evan Williams daha yeni satın aldığı evini iyi bir iş için kullanmak istiyordu. Noah Glass’ın Odeo fikrini beğenen Evan Williams diğer büyük yatırımcı Charles River Ventures ile birlikte Odeo’nun ilk yatırımcıları arasındaki yerini alıyor. Evan Williams Odeo üzerinde çok zaman harcıyor, birebir ilgileniyor ve Odeo’yu kendi evine taşıyor, çalışmalar burada sürdürülmeye devam ediyor.

Noah Glass
Noah Glass

Ray McClure “Ev (Evan Williams) Odeo ile çok ilgilendi ancak Odeo’yu Noah (Noah Glass) ortaya çıkarmıştır.” diyor.
O zamanlar Evan Williams’ın evinde Noah Glass, Evan Williams, Rabble olarak tanınan Henshwaw Plath ve onun karısı Gabba olmak üzere dört kişi Odeo üzerinde çalışıyordu.

Ardından Odeo yeni bir ofise taşındı ve ekibe yeni çalışanlar katıldı. Bu yeni çalışanların arasındada sağı solu belli olmayan web tasarımcısı Jack Dorsey ve daha sonra Twitter’ın ilk Teknoloji (CTO) sorumlusu olacak Blaine Cook yer alıyordu. Evan Williams ise hisseleri satın almasıyla birlikte CEO koltuğunda oturuyordu.

Jack Dorsey
Jack Dorsey

2005 yazında Odeo bir podcast platformu olarak ortaya çıkmıştı.

Tam bu sırada Apple daha sonradan podcast platformunu sistemine dahil ederek o zamanki 200 milyon ipod kullanıcısına sunacağı iTunes’u duyuruyor.

O zaman Odeo’ya yatırım yapmak için Charles River Ventures firmasını ikna eden ortak George Zachary iTunes’un piyasaya çıkması üzerine şöyle bir cümle kuruyor “pervaneye b.. çarptı”

Odeo’nun teknoloji sorumlusu Blaine Cook açıklıyor “ (Odeo) Ortaya çıkardık, çalıştırdık, pek çok test yaptık ama hiç kullanmadık.” George Zachary ise “firma (Odeo) sallanıyor” diyordu.

Bu noktada Odeo Evan Williams ve Biz Stone dahil 14 tam zamanlı çalışanı ile ortada kalmıştı. Şirketin sahibi Evan Williams Odeo’nun geleceğinin podcast’te olmadığına karar vererek, çalışanları proje gruplarına ayırarak Odeo’nun ilerleyebileceği fikirleri üretmelerini istiyor.

Şirketin kurucuların Noah Glass’ın o zamanlar çalışmalarından çok etkilendiği ve “şirketin yıldızı” olarak nitelendirdiği Jack Dorsey bambaşka bir fikir olan insanların bir andaki durumları üzerine kurulu bir platform fikri ile geliyor. Jack Dorsey’nin verdiği isimle “Status”

Twitter kagit ustunde
Twitter Jack Dorsey’nin Çizimi

Noah Glass Jack Dorsey’nin şirketteki eften püften işlere zaman harcadığını, mutsuz olduğunu görüyor. Jack Dorsey fikrini anlatıyor ancak ilk başlarda Noah Glass bu fikre çok fazla anlam veremiyor ve mantıklı gelmiyor.
Daha sonra yağmurlu bir günde Noah Glass Jack Dorsey’i evine bırakırken arabada taşlar yerli yerine oturuyor ve

Noah Glass fikri sevmeye başlıyor.

Bunun üzerine Noah Glass, Jack Dorsey ve Alman web tasarımcı Florian Weber, 2006’nın şubat ayında Jack Dorsey’nin fikrini tüm şirkete bir sunum yaparak anlatıyor. Fikir basitçe bir telefon numarasına mesaj gönderiyorsunuz ve bu mesaj bir platform aracılığıyla tüm arkadaşlarınıza gönderiliyor.

Bu Twitter’ın kurucusu olarak bilinen Jack Dorsey’nin fikrinden daha farklıydı. Jack Dorsey’nin twitter hakkındaki ilk fikri ortalıklarda da dolaşan resimdeki gibi STAT.US “Durum” (status) adını verdiği bir mikroblog sistemiydi. İnsanlar o anki durumlarını paylaşacaktı. Oysa ki Noah Glass bu fikri evrim geçirterek, bambaşka bir şeye dönüştürmüştü. Adını da kendisi o zamanın domain trendi olan sesli harfleri çıkararak, aynı zamanda 5 Haneli
Amerikan telefon kısa kodunu da uyum sağlaması için TWTTR olarak belirliyor.

twitter ilk logo
twitter ilk logo

TWTTR’ı şirkettekilere sunduktan sonra o zamanın CEO’su Evan Williams fikri beğenmiyor. Yine de Noah Glass’ı bu proje ile ilgilenmesi için ekibin başına getiriyor. Başta projeye çok inanan Noah Glass olmakla birlikte Jack Dorsey ve Florian Weber arada sırada da Biz Stone Odeo içerisinde twttr projesinde çalışmaya başlıyor.

Noah Glass röportajlarında o günleri anlatırken Twitter’ın kendi IBM Thinkpad laptopunda kurulu olduğunu ve istediği yere götürerek çalıştığından bahsediyor. İlk yatırımcılar ve çalışanların söylediklerine göre o zamanlar twitter’a en çok inanan ve çalışan Noah Glass olmuştu. Blaine Cook’un tabiriyle Twitter’ın ruhani lideriydi.

Twitter ilk hali
Twitter ilk hali

Noah Glass kendisinin kesinlikle twitter’ın kurucusu olmadığını, bir ekiple ortaya çıktığını vurguluyor ancak kuruluş hikayesinde yer alamamısından çok rahatsız olduğunu dile getiriyor.

Twitter’ın Jack Dorsey tarafından üye olunduğunda otomatik olarak atılan ilk tweeti. “twttr ayarlarımı yapıyorum” yazıyordu. Bu tweet twitter’da yayında olan en eski tweet. Aslında twitter’ın 20. tweeti ancak muhtemelen bundan önceki tweetler yayından kaldırıldı.

Yayında olan ikinci tweet ise Biz Stone’a ait oda aynı şekilde “twttr ayarlarımı yapıyorum”. Bu twitter’ın 21. tweeti yayında olan 2. tweet

Yayında olan ilk 3. tweet ise Noah Glass’a ait gerçekte 23. tweet.

Bunların tümü twttr’a kaydolunduğunda otomatik atılan tweetlerdi. İşte twitter’ın yazılarak atılan ilk resmi tweeti Jack Dorsey’den geliyor. Twitter’ın 29. tweeti ve yayında olan 7. Tweet. Jack Dorsey bu tweet ile çalışma arkadaşlarını twitter’a davet ediyor.

Bu da Noah Glass’ın twitter’da attığı son tweet. Twitter ekibi ile arasının bozulmasından ve dışarı itilmesinden sonra twitter’ı 14 Eylül 2013’te attığı bu son tweet’ten itibabern kullanmıyor.

“Twitter ekibine bol şans ve bu önemli iletişim aracını geliştirmeye devam etmede inançlı olmalarını diliyorum.” yazıyor.

Ayrıca Noah Glass’ın Twitter profilinde “I started this” yani bunu ben başlattım yazıyor.

Umarım Twitter’ın bu ilginç hikayesi ilginizi çekmiştir. Twitter hakkında bildikleriniz eklemek istedikleriniz varsa yorum yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.